Pigmentové škvrny a peeling

Ťažko liečiteľné farebné chybičky krásy sa dajú zmierniť pravidelným pílingom. Najmä ak ide o pigmentové „masky“ alebo škvrny z nadmerného opaľovania. Ťažko sa prekrývajú mejkapom, ale môžete ich zosvetliť pomocou pílingu. Pigmentové fliačiky sa tvoria aj po akné, ktoré sa neliečilo správne. Keďže sa po pílingu pokožka obnovuje rýchlejšie, postupne sa zbaví tmavého pigmentu a nahradí ho nová vrstva. Musíte však pamätať na prevenciu vzniku nových pigmentových škvŕn.

 

Peeling po domácky

Peeling je pomerne používanou procedúrou, a to aj v domácich podmienkach. Vďaka širokej ponuke v drogériách si môžete peelingovať tvár i ostatné časti tela, čo je súčasťou poctivej starostlivosti. Za minútku sa zbavíte odumretých buniek, prekrvíte pokožku a zlepšíte jej stav i farbu, čo je veľkým plusom. Aby sa však plusy nepremenili na veľké mínusy, pozor na niekoľko zásad:

1. Nie často
Ako pri väčšine krokov v starostlivosti o pleť, aj pri peelingu platí pravidelnosť. Nezamieňajte si ju však s každodennosťou, pretože tá vám v tomto prípade môže uškodiť. Ako dobre viete, peeling je krémom s drobnými abrazívnymi čiastočkami, ktoré sa šúchajú po pokožke. Drhnú ju a masírujú, čo je žiadaným efektom, lenže tento postup neopakujte pričasto. 

Normálnej pleti stačí jeden peeling týždenne, mastná znesie tento krok aj dva razy za týždeň, pretože zadržiava nečistôt viac. Pokožku so sklonom k vysúšaniu však peelujte len raz za 10 až 14 dní a rovnako aj pleť citlivú. 

2. Nie so zlým produktom
Pri rôznych typoch pleti je dôležitý aj výber správneho produktu, lepšie povedané výber správnej veľkosti peelingových čiastočiek. Väčšine pokožiek sedia aj hrubšie zrniečka, dokonca sa pripravujú aj domáce peelingy s kúskami ovsených vločiek, čo však nemusí sadnúť citlivej pokožke. Pre ňu je najlepší jemný peeling s celkom drobnými čiastočkami, ktoré ju v žiadnom prípade nepodráždia.

3. Nie silno
Pri spomínanom podráždení dbajte aj na spôsob, akým tvár peelingujete. Aj na obaloch nájdete odporúčanie, že tvár treba šúchať opatrne a netreba tlačiť. Čiastočky zvládnu svoju úlohu aj pri jemnom zaobchádzaní, takže na to určite netreba ísť silou.

4. Nie cez vyrážky
Aj keď by mal byť peeling pravidelnou súčasťou starostlivosti o vašu pleť, predsa len sú obdobia, kedy ho radšej nechajte stáť bokom. Ak máte pleť plnú vyrážok, nie je dobré ju týmto spôsobom dráždiť, aby ju ešte nezhoršili. V prípade, že máte na tvári jednu zapálenú vyrážku, spravte len mierne opatrenia - vyrážku jednoducho pri peelingovaní obíďte. 

5. Nie bez starostlivosti po
Na záver si ešte povedzme, čo by malo nasledovať po peelingu vašej pokožky. Keďže je ako keby obnažená a póry má otvorené a vyčistené, absolútnym tabu je alkohol v akejkoľvek kozmetickej podobe. Tým najlepším krokom je hydratačný krém, ktorý sa vďaka peelingu ľahko dostane do hĺbky pokožky a môže ju vyživiť.